U suradnji s obiteljima poginulih pripadnika skupine “Feniks 72.”, Hrvatska uzdanica iz Zagreba i Hrvatsko katoličko dobrotvorno društvo iz Sarajeva, uz pokroviteljstvo i supokroviteljstvo HVIDRE HR i HVIDRE HVO-a, obilježit će pogibiju pripadnika skupine “Feniks 72.” i ove godine.
Navršava se 52. godina od stradanja hrvatskih entuzijasta, preteča hrvatskih dragovoljaca i branitelja iz 1991. godine, koji su uspjeli ostvariti povijesnu težnju hrvatskog naroda.
Organizira se komemoracija za stradalnike skupine “Feniks 72.”: 29. lipnja 2024. održat će se sveta misa u župnoj crkvi Svetog Franje Asiškog u Rumbocima, molitva i paljenje svijeća kod spomenika Ilije Lovrića, te prigodni ručak u Ramskoj kući na Makljenu.
Program se nastavlja 30. lipnja komemoracijom u Tinjanu, s paljenjem svijeća i polaganjem cvijeća kod spomenika Viktora Kancijanića, te svetom misom kod kapele Božanskog Milosrđa u Mofardinima.
Komemoracija u Gornjim Lužanima bit će održana 6. srpnja, sa svetom misom ispred kapele na groblju.
20. srpnja bit će održana komemoracija i u Trnbusima i Ogorju, s molitvom i polaganjem vijenaca kod spomenika. Svijeće se ne pale zbog opasnosti od požara.
Feniks skupina je 1972. godine pokušala osloboditi Hrvatsku od Jugoslavije, a Bugojanska skupina predstavlja početak borbe za slobodu Hrvatske. Spomenik Feniks skupini u Posušju podsjeća na žrtve koje su se borile za Hrvatsku.
Objava Najava: Obilježavanje 52. obljetnice akcije ‘Feniks 72’ pojavila se prvi puta na Posušje.info.
Izvor: ( www.posusje.info / Treci.ba )


