back to top

Dar Božji: Livanjka Bogoljuba Jazvo, niko se ne može opravdati za dugogodišnje šutnje.

Hvala vam, u ime Organizacijskog odbora, svim našim Livnjacima u Hrvatskoj i BiH, ali i širom svijeta, koji su podržali ideju postavljanja spomenika Hrvatici iz Livna.

U Livnu se trenutno obilježava 150. obljetnica dolaska Družbe sestara milosrdnica i 50. obljetnica smrti poznatog slikara Gabriela Jurkića. Glavne manifestacije uključuju izložbu Jurkićevih slika u Franjevačkom muzeju i galeriji Gorica, kao i otkrivanje spomenika sestri milosrdnici Bogoljubi Jazvo, rođenoj u Livnu. Sestra Bogoljuba je u vrijeme Drugog svjetskog rata, zajedno sa zagrebačkim nadbiskupom Alojzijem Stepincem, pomagala i spašavala Židove u Bolnici sestara milosrdnica u Zagrebu.

 

Iako je lik i djelo sestre Bogoljube manje poznato, sada imamo priliku da ih bolje upoznamo. Ivan Miloloža, poznati hrvatski poduzetnik i predsjednik Uprave Tvornice akumulatora Munja, izražava svoje zaprepaštenje što su Livnjaci bili neupoznati sa značajem sestre Bogoljube Jazvo.

Večernji list: Kako možete objasniti šutnju oko ovako važne osobe?

– Teško je objasniti. Kada sam nedavno saznao za sestru Bogoljubu i vidio povijesne činjenice, pitao sam se zašto se o njoj šutjelo godinama. Iako je razumljivo za vrijeme komunističkog režima, ne mogu shvatiti zašto se ova žena i njezina djela prešućivala od osamostaljenja Hrvatske. Pitam se zbog čega je bilo tri desetljeća “hrvatske šutnje” o njoj.

 

Ukoliko smo imali nametnutu šutnju 45 godina, pitam se zbog čega je 33 godine kasnije i dalje vlada šutnja o povijesnim događajima. Sada, kada imamo pristup povijesnim činjenicama, nema razloga za šutnju. Posebno kada je riječ o primjerima velike humanosti poput sestre Bogoljube, koja je pomagala tijekom Drugog svjetskog rata. Istina je istina, a pozitivni primjeri trebaju biti istaknuti.

Večernji.hr

Izvor: ( relax-portal.info / Treci.ba )

DRUGI UPRAVO ČITAJU

Možda vas zanima