Više osoba je otrovalo se salmonelom nakon što su proteklog tjedna konzumirali hranu u restoranu u Širokom Brijegu.
Kako je potvrđeno iz Sveučilišne kliničke bolnice Mostar, 11 osoba se javilo sa simptomima bakterijske crijevne infekcije od kojih je pet zadržano na bolničkom liječenju dok su ostali otpušteni na kućno liječenje.
Pet zadržano na liječenju
”Tijekom zadnjih sedam dana u Kliniku za infektivne bolesti Sveučilišne kliničke bolnice Mostar javilo se 11 osoba sa simptomima bakterijske crijevne infekcije od kojih je pet zadržano na bolničkom liječenju dok su ostali otpušteni na kućno liječenje. Nakon završene mikrobiološke obrade izolirana je bakterija Salmonela enteritidis, čime smo dobili potvrdu da se radi o bakterijskoj infekciji”, rekli su iz SKB Mostar.
Za navedene slučajeve, uzimanjem detaljne anamneze, vrlo brzo je pronađena zajednička poveznica koja se odnosi na konzumiranje iste namirnice u istom objektu u Širokom Brijegu te se odmah obavijestila nadležna služba Zavoda za javno zdravstvo Županije Zapadnohercegovačke.
U Zavodu za javno zdravstvo ŽZH potvrdili su kako je prijava stigla te je proslijeđena na obradu nadležnoj Upravi za inspekcijske poslove.
Preventivne mjere
”Po zaprimanju informacije dana 16. kolovoza 2024. godine, županijska sanitarna inspekcija promptno je reagirala i izišla na teren. Istog dana otpočeo je inspekcijski nadzor u ugostiteljskom objektu koji je predmet proslijeđene informacije. Poduzete su preventivne mjere kako bi se spriječilo širenje eventualne zarazne bolesti”, naveli su iz Uprave za inspekcijske poslove ŽZH.
Naveo su kako je u tijeku daljnje poduzimanje mjera i radnji te analiziranje uzoraka radi sigurnosti stanovništva.
”O svim informacijama koje su od interesa javnosti u ovom predmetu bit ćete blagovremeno obaviješteni”, dodali su.
Neslužbeno doznajemo kako se radi o Širokobriješkom restoranu Vrelo Borak, te da su se stomačne tegobe javile neposredno nakon konzumacije deserta souffle.
O svemu navedenom smo kontaktirali i spomenuti restoran, te do zaključenja teksta nismo dobili nikakav komentar.
Post Trovanje salmonelom u širokobriješkom restoranu; 11 osoba završilo u bolnici je prvi puta viđen na Grude Online.
Izvor: ( www.grude-online.info / Treci.ba )


