BiH treba tri posto darivatelja krvi, ali samo jedan posto građana daruje krv

Sveučilišna klinička bolnica Mostar nedavno je imala ozbiljan nedostatak krvi, posebno krvne grupe nulta pozitivna, prema informacijama Večernjeg lista BiH.

Zbog toga je šefica Transfuzijskog centra, doktorica Jadranka Knežević, hitno uputila apel darivateljima svih krvnih grupa da doniraju krv. Srećom, apel je naišao na odziv građana i situacija se sada stabilizirala.

Velike potrebe

„Stanje je bilo vrlo kritično. Kritično je kada nulta grupa nestane. Tako smo u ponedjeljak, utorak, srijedu i petak apelirali na građane da bolnici nedostaje krvi. Imali smo dosta hitnih slučajeva kroz CUM, bilo je dosta prometnih nesreća, prijeloma kuka, aneurizme. Jednostavno, došlo je do situacije gdje smo imali puno operacija koje su zahtijevale mnogo krvi, a s druge strane imamo kronične bolesnike koji svakodnevno koriste naše krvne pripravke. To su bolesnici koji se liječe na internom odjelu, hematologiji, gastroenterologiji, posebno onkološki bolesnici koji ne mogu primiti kemoterapiju ako im krvna slika nije zadovoljavajuća. Nakon kontrole, otkriva se da im je krvna slika loša i moraju primiti dvije ili tri doze krvi da bi primili kemoterapiju redovito, rekla je dr. Knežević za Večernji list.

Prema njezinim riječima, ljetno razdoblje uvijek predstavlja problem. Građani su na godišnjim odmorima, a Transfuzijski centar nema mogućnost organiziranja akcija darivanja krvi, kako redovnih tako i izvanrednih.

„Imamo plan za kolovoz i znamo gdje ćemo biti, ali to nije dovoljno. Od 1. do 28. kolovoza imat ćemo devet ili deset akcija, ali to nije dovoljno jer imamo vrlo teške bolesnike i operacije koje zahtijevaju velike količine krvnih pripravaka. Trudimo se pozvati darivatelje, odazivamo se ako nas netko kontaktira i ponudi svoj prostor, organiziramo ljude, informiramo ih o darivanju krvi. Na taj način uspijevamo osigurati potrebnu krv“, dodala je dr. Knežević za Večernjak.

Ovo nije problem koji se događa samo ovo ljeto, nego se događa iz godine u godinu. I ne samo kod nas, već u cijelom svijetu. Posebno od pojave COVID-a, tendencija davanja krvi je u padu. Trenutno u Bosni i Hercegovini postoji neravnoteža između rastućih potreba za krvnim pripravcima i broja dobrovoljnih darivatelja, koji ostaje isti ili se smanjuje. U SKB-u Mostar trude se prevladati ove probleme i osigurati da krv čeka na bolesnike jer bolesnici ne smiju čekati na krv. Jedan od načina je i uključivanje medija.

„Koristimo društvene mreže kako bismo objavili naše probleme. Tako potičemo i nova darivanja. U BiH se traži tri posto darivatelja, a imamo samo jedan posto. Dakle, trebamo još dva posto ljudi motivirati i educirati kako bismo dostigli potrebnu pričuvu, odnosno broj darivatelja koji bi osigurao dovoljne doze krvnih pripravaka za naše bolesnike“, istakla je dr. Knežević.

Razvijanje svijesti

Darivatelji osjećaju odgovornost prema davanju krvi, imaju osviještenu obvezu pomoći bolesnicima. Redovito dolaze donirati krv, dok ostali dolaze na poziv ili kad se radi o darivanju za članove obitelji koji su bolesni.

Kada su je pitali koliko je svijest o potrebi darivanja krvi razvijena kod mladih, dr. Knežević je odgovorila:

„Kada su u pitanju mladi, mi idemo po školama, fakultetima. Držimo redovite predavanja i tribine. Imali smo projekte s djecom u vrtićima, osnovnim i srednjim školama. Djecu treba od najmlađih dana poučavati o važnosti darivanja i što to znači. Svi bi trebali osjećati obvezu darivanja krvi jer krv nije moguće kupiti, već je moraju darovati zdravi ljudi kako bismo mogli pripremiti krvne pripravke i dati ih bolesnicima. Mladi ljudi daruju krv, ali to nije dovoljno u ovom trenutku“, zaključila je dr. Knežević.

Objava o potrebi tri posto darivatelja krvi u BiH, dok krv daruje samo 1% građana, pojavila se prvi puta na stranici Tomislav City.

Izvor: ( tomislavcity.com / Treci.ba )

DRUGI UPRAVO ČITAJU

Možda vas zanima