Razvijenije države, pogotovo one u kojima je poljoprivreda jedna od važnijih grana razvoja, već odavno koriste sofisticiranu tehnologiju na svojim poljoprivrednim površinama. To se posebno odnosi na vinogradarstvo.
Iako zaostajemo u tom pogledu, očigledno je da će taj trend upotrebe, prije svega bespilotnih letjelica, dronova, definitivno stići do ozbiljnih proizvođača vina. Tako su imotski vinogradari, vlasnici poznatih imotskih mini vinarija čija vina već uspješno konkuriraju na tržištima diljem Europe, imali priliku upoznati se s korištenjem dronova u nadgledanju i razvoju svojih vinograda, izvještava Slobodna Dalmacija.
Ministarstvo poljoprivrede je sa svojim stručnjacima održalo prvo zanimljivo predavanje na temu “Primjena bespilotnih letjelica u vinogradarstvu”, a potom su demonstrirali primjenu dronova u samim vinogradima. Ova demonstracija je obuhvatila nekoliko segmenata.
Prvo, uvodno predavanje o daljinskim istraživanjima i mapiranju poljoprivrednih površina uz pomoć bespilotnih letjelica u svrhu precizne poljoprivrede, te drugo, vrste bespilotnih letjelica i senzora koje nosi.
Imotskim vinogradarima su također predstavljene zakonske osnove, predradnje prije leta, izvođenje letačkih operacija, korištenje umjetne inteligencije u preciznoj poljoprivredi, prikupljanje i analiza podataka.
Vinogradari su bili posebno zainteresirani za primjenu multispektralnog drona u samom vinogradu. Cijela prezentacija je održana na OPG-u poznatog vinogradara Nikice Katića, prvo u Lovreću, a potom na plantažnim vinogradima u Prološkom blatu.
– Pokazali smo zainteresiranim imotskim poljoprivrednicima, vinogradarima, primjenu bespilotnih letjelica u njihovim vinogradima, što mogu očekivati od njih, kako im pomoći prikupiti potrebne podatke, kako obraditi te podatke i implementirati ih u rast i razvoj njihovih vinograda, zaštitu i berbu – izjavio je Ivan Krušelj iz Ministarstva poljoprivrede.
– Pametna poljoprivreda je koncept koji koristi podatke i sustave za njihovo praćenje bez ljudske intervencije, što pomaže poljoprivrednicima u unapređenju proizvodnje – dodaje Ivana Rendulić-Jelušić iz firme Alti-Agro d.o.o. koja se bavi ovom sofisticiranom tehnologijom.
Ove tehnologije omogućuju poljoprivrednicima da bolje upravljaju svojom proizvodnjom, smanje potrošnju zaštitnih sredstava, gnojiva i ljudskog rada. Svi ovi sustavi su umreženi putem interneta i obrađuju se putem kompjutora i umjetne inteligencije.
Uvođenje ovih novih tehnologija u vinogradarstvo može značajno unaprijediti procese uzgoja i tretiranja vinove loze, te time omogućiti kvalitetniju proizvodnju vrhunskih vina na Imotskom području – zaključuje dipl. ing. Viktor Zdilar iz OPG-a Katić.
Post Budućnost polijeće iz Imotskoga: nema ti više proizvodnje vrhunskoga vina ako iznad panjeva na vrime ne pustiš – dron! je prvi puta viđen na Grude Online.
Izvor: ( www.grude-online.info / Treci.ba )