Dječak (15) je izgubio život od udara groma u Welzheimu u njemačkoj pokrajini Baden-Württemberg. Bio je sa još jednim tinejdžerom ispod stabla na brdu za vrijeme grmljavinskog nevremena u srijedu navečer, saopćila je policija u četvrtak. Tada je grom udario. Drugi tinejdžer je ostao teško povrijeđen. Spasioci su ga prevezli u bolnicu, izvještava Kronen Zeitung.
Uopće je pravilo da je opasno biti napolju za vrijeme grmljavinskog nevremena. Međutim, munje obično pogađaju visoke, izolirane tačke na tlu – uključujući električne stupove, tornjeve ili pojedinačna stabla. Zato je najbolje držati se podalje od takvih visokih objekata. Njemačka meteorološka služba (DWD) također savjetuje ljudima da se ne zadržavaju blizu vodenih površina ili metalnih ograda za vrijeme grmljavinske oluje.
– Oglas –
Izvor: ( hip.ba / Treci.ba )


