Energetska zajednica trenutno sprovodi detaljnu istragu zbog nedavnog velikog mrežnog incidenta koji je rezultirao nestankom elektroenergetskog sistema u Albaniji, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini, te djelomičnim kolapsom u Hrvatskoj, saopćeno je iz Energetske zajednice.
Koordinacijska grupa za sigurnost opskrbe Energetske zajednice, podgrupa za električnu energiju, hitno je sazvala sastanak kako bi razmotrila ovaj incident.
Konačni zaključci o uzrocima ovog incidenta će biti objavljeni nakon završetka sastanka, prenosi Bloomberg Adria.
Ovaj nezapamćeni kolaps elektroenergetske mreže je doveo do prekida snabdijevanja strujom navedenih država. Problemi su započeli u Crnoj Gori, prošli kroz dijelove Bosne i Hercegovine, te zahvatili cijelu Dalmaciju i Rijeku. Dio Slavonije također ostao bez struje. Nikada ranije nije zabilježen ovakav kolaps elektroenergetskog sistema kroz tri države.
U Bosni i Hercegovini, kao i široj regiji, nakon 12 sati došlo je do prekida snabdijevanja električnom energijom. Struje nema u Mostaru, Širokom Brijegu, Ljubuškom, Čitluku, Stocu, i ostalim gradovima.
Na sastanku je prisustvovalo preko 80 predstavnika, uključujući predstavnike Europske mreže operatora prijenosnih sistema električne energije (ENTSO-E) i učesnike iz pogođenih zemalja. Tokom sjednice su razmijenjene informacije i preliminarni nalazi o nestanku struje.
Povećana regionalna suradnja je neophodna
Tokom rasprava istaknuta je potreba za jačanjem regionalne transgranične suradnje i koordinacije, kao i za unapređenjem infrastrukture za prijenos električne energije radi efikasnijeg upravljanja i smanjenja budućih rizika.
Ujedno, integracija ugovornih strana u evropsko unutarnje tržište električne energije je prepoznata kao ključan korak.
Pozivaju se ugovorne strane da što prije završe prenos i implementaciju Integracionog paketa električne energije unutar okvira Energetske zajednice.
Dodatne informacije će biti dostupne kako istraga bude napredovala, navedeno je u saopćenju.
Energetska zajednica je međunarodna organizacija koja okuplja Evropsku uniju i njene susjede s ciljem formiranja integrisanog panevropskog energetskog tržišta.
Organizacija je osnovana Ugovorom o uspostavi Energetske zajednice u oktobru 2005. godine, i na snazi je od jula 2006. godine.
Ključni cilj Energetske zajednice je proširenje pravila i principa unutrašnjeg energetskog tržišta Evropske unije na zemlje Jugoistočne Evrope, Crnomorske regije i šire, na osnovu pravno obvezujućeg okvira.
Članak Energetska zajednica provodi istragu zbog energetskog kolapsa je prvi put objavljen na Grude Online.
Izvor: ( www.grude-online.info / Treci.ba )


