back to top

Mostar jača inkluziju kroz solarnu energiju: Sedam mentora obučeno za proizvodnju solarnih sušara

Početak druge faze projekta

Grad Mostar sa zadovoljstvom objavljuje završetak prve faze inovativnog projekta „Dobra energija – dio sunca za sve“, čiji je cilj osigurati radnu integraciju osoba s poteškoćama u razvoju kroz upotrebu solarnih tehnologija. Nakon uspješne obuke u Centru za djecu i mlade s posebnim potrebama „Los Rosales“, gdje je sedam mentora obučeno za proizvodnju solarnih sušara, projekt ulazi u drugu fazu fokusiranu na proširenje praktičnih i edukativnih aktivnosti koje osiguravaju stabilan prihod i socijalnu inkluziju najranjivijih kategorija.

Obučeni mentori: Osnova za širenje znanja i nove mogućnosti

U prvoj fazi projekta, sedam mentora je prošlo stručnu obuku u ustanovi „Los Rosales“ za proizvodnju solarnih sušara. Ove sušare, namijenjene sušenju voća, povrća i ljekovitog bilja, ne samo služe kao alat za generisanje prihoda, već pružaju i praktičan način korištenja održivih izvora energije. Obučeni mentori su sada ključni u razvoju programa, doprinoseći razvoju kapaciteta osoba s poteškoćama za proizvodnju i plasman sušenih proizvoda.

Dobra energija za bolju budućnost – Projekat socijalne inkluzije ulazi u drugu fazu: Povećanje kapaciteta i nove mogućnosti za ekonomsko osnaživanje

U drugoj fazi projekta, Grad Mostar će se fokusirati na širenje kapaciteta kroz daljnje obuke i uspostavljanje partnerske mreže sa lokalnim organizacijama i sektorima. Ova faza obuhvata uspostavljanje održivog modela proizvodnje i distribucije solarnih sušara, što će dodatno unaprijediti mogućnosti za radnu integraciju i ekonomsku stabilnost korisnika.

Ciljne grupe projekta i dugoročne koristi

Projekat „Dobra energija – dio sunca za sve“ prvenstveno je usmjeren ka mlađoj populaciji od 15 do 35 godina s poteškoćama u razvoju, kao i nezaposlenim ženama koje se bave poljoprivredom u teškim uslovima. Druga faza projekta uključit će izradu i distribuciju solarnih sušara, što će korisnicima omogućiti veću samostalnost u obradi i skladištenju poljoprivrednih proizvoda, unapređujući njihov ekonomski status i osiguravajući stabilnu i održivu budućnost.

Mostar jača inkluziju kroz solarnu energiju: Sedam mentora obučeno za proizvodnju solarnih sušara

Dugoročni utjecaj i koristi za zajednicu
Osim neposrednih koristi za korisnike, projekat doprinosi razvoju prehrambenog sektora, ruralnog turizma i zaštiti okoliša korištenjem obnovljivih izvora energije. Projekat je u skladu sa Strategijom razvoja Grada Mostara i Akcionim planom za održivo upravljanje energijom do 2030. godine, što pridonosi održivom razvoju zajednice u cjelini.

„Projektom ‘Dobra energija – dio sunca za sve’ Grad Mostar demonstrira kako održive tehnologije igraju ključnu ulogu u socijalnoj inkluziji i ekonomskom osnaživanju najranjivijih društvenih grupa“, izjavio je projekt menadžer Darko Knezović, stručni savjetnik za energetsku efikasnost.

O projektu „Dobra energija – dio sunca za sve“

Projekat predstavlja inovativni model koji povezuje ekološku održivost i socijalnu inkluziju kroz solarne tehnologije, a razvijen je u saradnji sa lokalnim partnerima, organizacijama civilnog društva i stručnjacima u oblasti održive energije. Kroz implementaciju solarne elektrane snage 23 kW i program obuke, Grad Mostar gradi jedinstveni model koji može poslužiti kao inspiracija i za druge lokalne zajednice.

Projekat: „Dobra energija – dio sunca za sve“ provodi se u Gradu Mostaru u okviru projekta: „Promocija inkluzivnog razvoja ruralnih područja kroz sistemsku tranziciju u BiH – RAST“
Partneri na projektu: Grad Mostar i Švicarski Caritas u BiH

Grad Mostar – Grad dobre energije
Za više informacija o projektu i planiranim aktivnostima, molimo kontaktirajte:
Darko Knezović
[email protected]
tel. 036/281 563

Izvor: ( www.mostar.ba / Treci.ba )

DRUGI UPRAVO ČITAJU

Možda vas zanima