back to top

Nasilje postaje sve izraženije u gradovima Bosne i Hercegovine

Posljednjih mjeseci ulice gradova u Bosanskoj Hercegovini postale su poprište nasilja, čiji počinitelji često dovode građane u opasnost. Primjeri nasilnog ponašanja osoba na zatvorskom dopustu tokom vikenda u Tuzli i prekomjerno nasilje koje je rezultiralo ubojstvom u Sarajevu, samo su manifestacije ozbiljnih sigurnosnih problema u društvu.

Tužiteljstvo Tuzlanske Županije je zatražilo od Općinskog suda Tuzla mjeru jednomjesečnog pritvora za Elvisa Selimovića. On je višestruko osuđivana osoba za razna kaznena djela, koji je minulog vikenda, tokom zatvorskog dopusta, svojim nasilničkim ponašanjem prouzrokovao materijalnu štetu, ugrozio sigurnost građana i prijetio policiji prilikom akcije hapšenja. Ovaj slučaj će biti dodan u njegov kriminalni dosije, ali ostaje pitanje hoće li se spriječiti ponavljanje ovakvih djela u budućnosti.

Problem leži u praksi

“Imamo očite primjere nasilja, ne samo u ovom obliku, već smo imali teške slučajeve krvnih delikata, ubojstava žena i muškaraca u posljednjih nekoliko mjeseci, pa ono što Tužiteljstvo radi je represija. Mi se bavimo posljedicama, procesuiramo takve osobe, ali sve druge institucije i mehanizmi unutar sistema bi trebali preduzeti određene mjere”, izjavio je glasnogovornik Tužiteljstva Tuzlanske Županije Admir Arnautović.

Problem nije u Zakonu o izvršenju kaznenih sankcija, smatra odvjetnik Damir Alić, već u praksi gdje su kazneno-popravni zavodi pretvorili puštanje zatvorenika na redovne dopuste u nešto više od privilegije.

“Imamo situaciju da osuđeni ubice za krvne delikte, za seksualne delikte, redovno izlaze na slobodu jer odbiju pozitivnu ocjenu unutar zatvorskog sistema da su primjereni zatvorenici, a zapravo se olako shvaća teško kazneno djelo koje su počinili, pa ih onda puštaju na slobodu i oni počine nova kaznena djela”, navodi odvjetnik.

Trendovi

Ubojstva na javnim mjestima, poput onog na Vilsonovom šetalištu u Sarajevu, kao i nasilničko ponašanje u Tuzli, uvijek su bila prisutna i uvijek će biti, ali sociolozzi su zabrinuti zbog trendova u posttratnom bh. društvu.

“Ono što zabrinjava je porast narkotika na ulicama. Svjedočimo optužbama da droga ulazi upravo preko vrha, uključujući politički vrh naše države. Istraživanje će pokazati da li je to tačno, ali imamo opravdanu sumnju da oni koji odlučuju o našim sudbinama zapravo rade na kriminalu i ličnom interesu”, ističe sociologinja Smiljana Vovna iz Tuzle.

Već godinama upozoravaju da institucije države i društvo se ne bave suštinom problema, već reaguju samo na posljedice incidentnih slučajeva. Umjesto rješavanja obrazovnih, socijalnih i ekonomskih pitanja, politika nacionalnih podjela dominira javnim prostorom, prikrivajući stvarne probleme građana, navodi BHRT.

Nasilje postaje sve prisutnije u gradovima BiH, ali se problemi prvi puta vide na Grude Online.

Izvor: ( www.grude-online.info / Treci.ba )

DRUGI UPRAVO ČITAJU

Možda vas zanima