Obilježena sveta misa na Groblju mira povodom Europskog dana sjećanja na žrtve totalitarizma

U povodu obilježavanja Europskog dana sjećanja na žrtve totalitarnih režima, fašizma, nacizma i komunizma, koji se obilježava 23. kolovoza, na Groblju mira na Bilima, u organizaciji Pododjela za Drugi svjetski rat i poražene HNS-a i Udruge Mir International te pod pokroviteljstvom Hrvatskog narodnog sabora BiH, danas je upriličena komemoracija i služena sveta misa za sve stradale žrtve.

Prije misnog slavlja odana je počast žrtvama svečanom komemoracijom, te su položeni vijenci i upaljene svijeće ispred izaslanstva Hrvatskog narodnog sabora, hrvatskih institucija i udruga hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini koje je predvodio predsjednik Dragan Čović, te izaslanstva Vlade RH, izaslanstva Hrvatskog sabora i Ministarstva hrvatskih branitelja RH koje je predvodio državni tajnik Državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske gospodin Zvonko Milas.

Nakon polaganja vijenaca prisutnima se obratio Predsjednik Hrvatskog narodnog sabora (HNS) BiH Dragan Čović koji je u svom pozdravnom govoru istaknuo: “Oni koji će biti ovdje za 20 godina vjerojatno teško će razumjeti ono što smo mi danas radili ovdje. I zbog toga, zbog tog brzog umrežavanja u realnom vremenu, najvise zbog naših mladih koji danas razmišljaju malo drugačije o svom životu, upravo zbog silnih promjena, ja sam uvjeren da ta silna promjena ostavit će posebnog traga i teško ćemo moći vjerovati što će nam se sve dogoditi. Upravo zbog toga smo danas ovdje na Groblju mira.”

“Bijeli križevi na “Groblju mira” prkose vremenu zaborava koje je sve to stavilo po strani zadnjih osamdesetak godina. Zahvaljujući Vladi Republike Hrvatske i ugovoru koji smo potpisali prije mjesec dana ovaj prostor će do Božića izgledati potpuno drugačije. Uvjeren sam da naredne godine, kada budemo ovdje okupljeni, neće biti potrebe za šatorima i siguran sam da ćemo tada imati oko dvadeset tisuća križeva na ovom mjestu, križeva koji će svjedočiti o žrtvi onih naših najdražih kojima se danas ovdje želimo moliti. Upravo to kao poruka mora nas tjerati da gradimo kulturu sjećanja…. Zbog toga dragi prijatelji, neka iz svakog križa isijava potreba oprosta za sve nas te vas pozivam da gradimo društvo mira i slobode. To je obaveza svih nas”, poručio je Čović.

Nakon obraćanja dr. Dragana Čovića, voditelj programa Marinko Karačić zaključio je komemorativni dio te je slijedilo svečano misno slavlje.

Misno slavlje predvodio je fra Zdravko Dadić, Provincijal franjevačke provincije Bosne Srebrene. Program i misno slavlje svojom pjesmom uveličao je Veliki župni zbor Krista kralja iz Čitluka koji predvodi sestra Slavica Kožul, a suslužio je velik broj svećenika koji su se ovom prigodom prisjetili i svih muških ubijenih crkvenih osoba tijekom i na koncu Drugog svjetskog rata.

U svojoj homiliji Provincijal fra Zdravko Dadić je naglasio: “Nakon Drugog svjetskog rata, komunističke vlasti su ubile ogroman broj hrvatskih vojnika i civila, ostavile su iza sebe na stotine stratišta od Slovenije do Makedonije. Bez mogućnosti obrane ili pravičnog suđenja, potpuno su dehumanizirani i ubijani iz čiste mržnje. Likvidirano je i preko 600 svećenika, časnih sestara i sjemeništaraca, što predstavlja najveće stradanje crkvenih ljudi u Europi.

I vi ste u Hercegovini doživjeli svu okrutnost te nove vlasti, kao što su to doživjeli i svi naši krajevi gdje su živjeli Hrvati-katolici. I Posavina iz koje dolazim, ostala je bez tisuća očeva i sinova, braće i sestara: mnoštvo udovica i ratne siročadi prolazili su pravu kalvariju da bi preživjeli…

Komunistička vlast je u potpunosti zanemarila naše hrvatske krajeve ostavljajući ih da u bijedi i tuzi izumiru u potpunoj poniženosti koja ubija svako ljudsko dostojanstvo. Nametnuti su teški porezi, osnivane zemljoradničke zadruge, ljudi su prisiljavani da daju jedino što su još imali, zemlju. Siromaštvo i neimaština bili su dio života većine Hrvata: bila je to velika tragedija koja je prijetila nestankom…

Jedino je Crkva kroz taj teški period bila uz svoj narod, patila je s njime i bila mu jedina utjeha. Iako su i brojni svećenici ubijeni, a mnogi i zatvarani za banalne i izrežirane stvari, ipak je Crkva opstala u našem narodu, noseći svjetlo vjere i nade, te biblijske i narodne mudrosti…”

Nadalje, Provincijal je nastavio govoriti: “Bog i moralne vrijednosti bile su ono za što su mnogi davali svoje živote. Mi se danas jednostavno molimo na grobovima onih koji su život dali da ne zaboravimo te vrijednosti: Boga, koji je činio… Zato vas pozivam upravo na ovome svetome mjestu: ispitajmo svoju savjest, svoje stavove, ostanimo vjerni našim precima, njihovoj vjeri u Boga, njihovoj hrabrosti, njihovu ponosu i poštenju.”

(…) Obilježavanju obljetnice nazočili su predstavnici Crkve u Hrvata, dužnosnici Hrvatskog narodnog sabora, izaslanstvo Republike Hrvatske , izaslanstva udruga i hrvatskih zajednica iz inozemstva, predstavnici društvenog, kulturnog, političkog i gospodarskog života BiH, predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata i brojni drugi gosti.

Na koncu misnog slavlja prisutnima se obratio fra Miljenko Stojić, povjerenik Komisije HBK i BK BiH za hrvatski žrtvoslov u hercegovačkim biskupijama te jedan od idejnih začetnika, odnosno utemeljitelja Groblja mira.

U svom obraćanju fra Miljenko se posebno osvrnuo na sve one koji su od početka stajali i još uvijek stoje uz ovaj projekt. Naglasio je: “Od prve lopate u svemu ovome nalazi se HNS BiH na čelu s predsjednikom dr. Draganom Čovićem. Uvijek su bili pri ruci, uvijek su pazili ide li sve po zacrtanom naumu… Također se zahvalio svima ostalima koji svojim radom i zalaganjem pripomažu u podizanju ovog projekta…

(…) Na koncu,

Sveto misno slavlje izravno je prenosila RTV Herceg Bosne, Laudato tv, Pro TV, Posavina TV i Radiopostaja »Mir« Međugorje.

(Marijana Tomašević / grobljemira.info)

Post Slavljena sveta misa na Groblju mira povodom obilježavanja Europskog dana sjećanja na žrtve totalitarizma je prvi puta viđen na Grude Online.

Izvor: ( www.grude-online.info / Treci.ba )

DRUGI UPRAVO ČITAJU

Možda vas zanima