13. veljače 2025.
U organizaciji Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru i Klinike za dječje bolesti SKB danas se na Medicinskom fakultetu održao tečaj stalnog medicinskog usavršavanja pod nazivom “Izazovi u pedijatriji – 2025”.
“Pedijatrija se danas nalazi pred različitim izazovima koji moraju biti prepoznati od liječnika iz te medicinske grane” – predstojnica Klinike za dječje bolesti dr. Marija Novaković Bošnjak posebno je naglasila i važnost kliničke brige za sveobuhvatnu zdravstvenu zaštitu djece, od rođenja do punoljetnosti te je navela kako trenutno u SKB Mostar – Klinici za dječje bolesti radi 30 pedijatara, 15 subspecijalista, 14 specijalizanata i 100 medicinskih sestara. Inače, povijest pedijatrije u Mostaru seže unatrag šest desetljeća – upravo kada je nikla zgrada – specijalizirana bolnica za djecu na Bijelom Brijegu.
Iako su prolazili razne izazove doktori prethodnici uspjeli su očuvati stabilne stručne temelje na kojima se gradila i transformirala pedijatrija u jednu od najvažnijih centara za pružanje zdravstvene zaštite djeci u BiH.
Dotaknula se i tema sa tečaja: „Obrađeno je više tema, o imunoreumatološkim bolestima, plućnim bolestima, prematurusima, nefrološkim bolesnicima i sve one su svakodnevne i aktualne“.
Prof. dr. sc. Julije Meštrović, renomirani stručnjaka iz područja pedijatrijske intenzivne skrbi iz Splita, naglasio je kako pedijatrija zahtijeva multidisciplinarni pristup koji je neophodan za njeno funkcioniranje: „U liječenju djece sudjeluju svi, od liječnika do medicinskh sestara, s toga je edukacija svih izuzetno važna stvar“. Prema njegovim tvrdnjama izazovi pedijatrije u suvremenom svijetu postali su i izazovi za djecu, roditelje i društvo: „Danas govorimo o digitalnoj demenciji, o djeci koja s kroničnim bolestima žive u obiteljskom domu desetljećima“. Prof. dr. sc. Meštrović ističe da je primarni zadatak pedijatara da budu upoznati sa svim izazovima i pokušaju spriječiti da dođe do bolesti uzrokovanih vanjskim utjecajem: „Naglasak u pedijatriji je uvijek na preventivi“, poručio je.


Govoreći o izazovima, podvukao je, uz ostalo, kako je sve više djece s kroničnim bolestima koji žive u obiteljskim domovima.
“Takvoj djeci medicinski timovi idu kući kako bi se sagledale teškoće s kojima se to dijete susreće, a sve uz suradnju s drugim različitim specijalistima da bi se skrbilo o toj djeci na najbolji način. U isto vrijeme, treba biti potpora obiteljima, najčešće majkama na kojima je uglavnom većina tereta skrbi bolesnoga djeteta”, kazao je prof. dr. sc. Julije Meštrović, koji je također voditelj pedijatrijskog palijativnoga tima u Splitu.
Dekan medicinskog fakulteta prof. dr. sc. Ivan Ćavar na samom početku je istaknuo kako može biti samo zadovoljan suradnjom Medicinskog fakulteta i SKB Mostar sa KBC Split. Dodao je da Medicinski fakultet ima razvijenu razmjenu nastavnog i nenastavnog osoblja s drugim medicinskim ustanovama u okruženju: „Između ostalog mi smo prije dvije godine potpisali suradnju sa Kliničkim bolničkim centrom u Splitu“. Kako dalje navodi, Medicinski fakultet je potpisao i sporazum suradnje sa sveučilištem iz SAD-a: „Naime, potpisan je ugovor suradnje sa najjačim državnim sveučilištem u SAD-u, a to je Penn State University“. Za kraj je dodao kako će se već sljedeći mjesec u sklopu tečaja stalnog medicinskog usavršavanja održati tečaj Interne medicine, odnosne nefrologije.
Tečaj je bio otvoren i za studente, kao i sve pružatelje medicinskih usluga, s ciljem unaprjeđenja stručnih znanja i vještina u skladu s najnovijim dostignućima iz područja pedijatrije.