Stečajni postupak nad Hercegovačkom bankom d.d. Mostar u likvidaciji je konačno otvoren nakon višegodišnjeg čekanja, odlukom Općinskog suda u Mostaru na prijedlog Agencije za bankarstvo Federacije Bosne i Hercegovine.
Poziv suda
Sud je zatim pozvao sve povjerioce da u roku od 30 dana od objave oglasa prijave svoja potraživanja stečajnom sudu, kao i sve povjerioce stečajnog dužnika da obavijeste stečajnog upravitelja o svojim osiguranim pravima na imovini stečajnog dužnika u istom roku.
Također, pozvane su sve osobe koje imaju obveze prema stečajnom dužniku da ih izvrše odmah, stečajni dužnik i treće osobe su pozvani da predaju imovinu i dokumentaciju stečajnom upravitelju koja je u njihovom posjedu.
Sud je zakazao Prvu skupštinu povjerilaca za 28. veljače 2025. godine, na kojoj će se na temelju izvještaja stečajnog upravitelja donijeti odluka o daljem tijeku stečajnog postupka.
Hercegovačka banka, koja je prisilno zatvorena 6. travnja 2001. godine, bila je ključna u 36% financijskih transakcija u BiH, a nakon njenog gašenja, 4.500 poslovnih subjekata izgubilo je svoj novac, a 90.000 štediša svoje štednje.
Imovina banke
Prema vještačenju finansijske struke, ukupna imovina, nekretnine, pokretnine i potraživanja Hercegovačke banke d.d. Mostar u likvidaciji na dan 31.12.2023. iznose 38.126.888 KM, dok ukupne obveze iznose 73.593.753 KM.
Općinski sud u Mostaru je objavio da knjigovodstveno-računovodstveno stanje imovine i obaveza Hercegovačke banke d.d. Mostar u likvidaciji na dan 31.12.2023. godine pokazuje da ukupna imovina iznosi 38.126.888 KM, a ukupne obveze 73.593.753 KM.
Iz navedenog proizlazi da je Hercegovačka banka d.d. Mostar u likvidaciji imala gubitak iznad svog kapitala na dan 31.12.2023. godine. Sudski nalaz pokazuje nesolventnost banke kao razlog za otvaranje stečajnog postupka.
Rješenjem Agencije za bankarstvo od 19.12.1997. godine, Hercegovačka banka je dobila dozvolu za poslovanje, ali je nakon njenog gašenja, postupak likvidacije još nije okončan.
Neuspjeh u poslovanju
Sud ističe da je ključni trenutak za rad i poslovanje banke bio kada joj je 11.7.2012. godine oduzeta dozvola za rad, te od tada banka nije poslovala kao banka, već je samo mogla isplaćivati svoje povjerioce. U postupku likvidacije do 2017. godine, banka je isplatila određene iznose povjeriocima, ali su mnoga potraživanja ostala nepodmirena.
Prema navedenom, Hercegovačka banka je proglašena nesolventnom, jer su njene obveze veće od vrijednosti imovine, te je banka doživjela negativne finansijske rezultate.
U vezi sa nekretninama u vlasništvu banke, likvidator je utvrdio da banka više ne posjeduje nekretnine koje su bile u njenom vlasništvu, jer su prodate u procesu likvidacije. Nekretnine koje banka sada posjeduje, stekla je kroz druge postupke. Na dan 31.12.2023. godine, banka je imala 7 zaposlenih radnika.
Ukupne obaveze banke
U pogledu stečajnih razloga, likvidator je zaključio da je banka platno nesposobna, jer su obveze banke na dan 31.12.2023. godine iznosile 73.593.753,00 KM, dok je vrijednost imovine bila 38.126,888 KM, što ukazuje na nesolventnost banke.
Na temelju navedenog, likvidator je utvrdio da su ispunjeni zakonski uvjeti za otvaranje stečajnog postupka nad imovinom Hercegovačke banke d.d. Mostar u likvidaciji, u skladu sa zakonskim odredbama o bankama i stečaju.
Hercegovačka banka d.d. Mostar je bila važna institucija, ali nakon njenog gašenja 2001. godine, proces likvidacije još uvijek traje, a sudski postupci se vode oko povrata nekretnina i nadoknade za štetu dioničarima.
Otvorenje stečajnog postupka nad Hercegovačkom bankom prvi put je objavljeno na Grude Online.
Izvor: ( www.grude-online.info / Treci.ba )