17. rujna 2024.
X. Jubilarni Simpozij medicinskih sestara/tehničara s međunarodnim sudjelovanjem održan je 13. i 14. rujna 2024. godine u amfiteatru Medicinskoga fakulteta Sveučilišta u Mostaru. Organizatori Simpozija su Udruga/Udruženje medicinskih sestara/tehničara u BiH i Sveučilišna klinička bolnica Mostar.
Više od 400 sudionika okupilo se na dvodnevnom Simpoziju s temom “Obrazovanje medicinskih sestara/tehničara u skladu sa standardima i normativima zdravstvene zaštite (njege)”.
‘U našoj državi obrazovanje je raspoređeno prema entitetima i županijama. Prema posljednjem popisu, imamo više od tri milijuna stanovnika, 39 srednjih škola za medicinske sestre i 15 fakulteta, što pokazuje hiperprodukciju kadra. Zbog toga su s nama relevantni stručnjaci iz više država, kao i predstavnici brojnih ministarstava i ostalih institucija”, izjavila je Zdravka Lončar, glavna sestra SKB Mostar i predsjednica Organizacijskog odbora Simpozija.
„Srdačno hvala svim gostima koji podržavaju ovaj Simpozij. Simpozij sestrinstva okuplja veliki broj sudionika, iz mnogo zemalja, s ljudima koji su ostvarili uspješne karijere u sestrinstvu. Želim vam svima uspješan rad, puno dijeljenja znanja međusobno i ugodan boravak u Gradu Mostaru“, poručio je gradonačelnik Grada Mostara Mario Kordić.
Pozdravne govore, uz glavnu sestru Lončar i gradonačelnika Kordića, održali su i prof. dr. sc. Ante Kvesić, ravnatelj SKB Mostar, prim. mr. sc. Siniša Skočibušić, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo FBiH, te Ana Ljubas, izaslanica Ministarstva zdravstva RH.
Simpozij je otvorio prof. dr. sc. Jurica Arapović, pomoćnik ministrice civilnih poslova za zdravstvo, u ime ministrice civilnih poslova BiH Dubravke Bošnjak. Istaknuo je važnost prepoznavanja i cijenjenja truda medicinskih sestara i tehničara u zdravstvenom sustavu, osiguravajući im sigurno i poticajno radno okruženje te prilike za kontinuirani profesionalni razvoj“, zaključio je prof. Arapović.

// Ostale slike su izbrisane radi kraćeg prikaza
Izvor: ( www.skbm.ba / Treci.ba )


