Umirovljenici u Tuzlanskom kantonu spremaju se na prosvjede u subotu. Svjesni da je sustav međugeneracijske solidarnosti u velikoj krizi i da su na prosjačkom štapu s prosječnom mirovinom koja iznosi 40 posto prosječne plaće. “Mirovina bi mogla stati u ruksak” Reporterki Federalne televizije Azri Bećirović demonstrirali su kako izgleda njihov dan u kupovini i što im ostane kada zbroje sve račune. Reforma mirovinskog sustava moguća je samo ako se osigura bolji poslovni ambijent za zapošljavanje i nove investicije. Najniža mirovina u Federaciji BiH isplaćena za prosinac, iznosila je 573 marke, dok je zajamčena bila 684 marke.
Zbog malih mirovina neke osnovne životne namirnice za brojne umirovljenike postale su luksuz. Kako su cijene osnovnih životnih namirnica, pa i komunalnih usluga u stalnom porastu, umirovljenici pitaju vlast na svim nivoima: kako da prežive mjesec? Ramiz Šehić, umirovljenik iz Tuzle, od mirovine koju dobije, kaže, jedva da uspije preživjeti. Mnoge osnovne životne namirnice za Ramiza su luksuz.
Kada se plate komunalije, za prehrambene artikle ostane vrlo malo novca. “Kupim palentu, lepine, šibice, kalcij. To je sve. Mirovina bi mogla stati u ruksak. Ovo je 30 KM. Da mi nije djece, ne bi mogao živjeti”, kazao je Ramiz. Inflacija i rast cijena naročito su pogodile umirovljenike koji imaju najniže mirovine. Kada početkom mjeseca dobiju svoje 573 marke, dok plate režije i kupe lijekove ne ostane im gotovo ništa.
Sramotno! Često navode da se osjećaju kao mađioničari, jer više ni sami ne znaju kako uspiju preživjeti mjesec. “Idu na kazan. Sramota je da umirovljenik ide na kazan. Da on dobiva obrok u kuhinji, u Merhametu ili bilo kojoj drugoj organizaciji. To je sramota!”, upozorio je Huso Halilović, predsjednik Saveza udruženja umirovljenika TK-a. Iz Saveza umirovljenika navode i da ih zabrinjava razmišljanje gospodarstvenika koji se zalažu za smanjenje visine doprinosa jer upravo od tog novca ovise mirovine. “Ima drugih nameta i poreza koji se mogu osloboditi.
Ali ako vi ne uplaćujete radniku dovoljno novca, da ima sigurnu starost, onda ovo društvo ide u totalnu propast”, poručio je Halilović. Najavljenom prosvjedu umirovljenika, koji će u Tuzli biti održan u subotu, Savez umirovljenika TK-a neće se pridružiti, jer, kako kažu, umirovljenici svoja prava trebaju tražiti tamo gdje se donose zakoni – u Sarajevu. Organizatori navode da će nastojati da poslije Tuzle organiziraju prosvjede i u drugim bh. gradovima.
“Imamo društvo u kojem imamo ekstremno bogate i zabrinjavajuće siromašne ljude. Zbog toga izlazimo na prosvjede”, ističe Vehid Jahić, predsjednik Stranke umirovljenika Tuzla I dok cijene namirnica ekstremno rastu, mnogi sugrađani su više gladni nego siti, u razmišljanju hoće li i sutra imati za preživljavanje.
Bljesak.info