Posljedice štete nastale uslijed nevremena širom Bosne i Hercegovine još uvijek se saniraju.
Najteže je bilo u Doboju i Gračanici, gdje grad veličine teniske loptice napravio velike probleme.
Gradom je pogođen i dio Semberije, a voće i povrće su pretrpjeli štete.
Grad veličine oraha
Oštećeni plodovi, polomljene stabljike povrća, voda na njivama – epilog su vikendnog nevremena koje je pogodilo Semberiju.
Najgora situacija bila je u selu Velika Obarska, gdje je padao grad veličine oraha.
Poljoprivrednici nisu željeli govoriti pred kamerama, jer kažu da nema mnogo toga za reći dok prikupljaju oštećene plodove lubenice i paradajza koje je uništio grad.
“Svake godine kada ljudi trebaju ubrati plodove rada, dođe nedaća. Prošle godine, kada su bostani i paradajz bili u pitanju, uništeno je čak i do 50% ljetine”, rekao je predsjednik Savjeta mjesne zajednice Velika Obarska, Predrag Spasojević.
Iz Civilne zaštite grada Bijeljina također su se oglasili.
“Grad veličine oraha pao je u jednom dijelu Velike Obarske, uzrokujući štetu na poljoprivrednim usjevima. Za sada nemamo informacija o šteti na objektima”, navode.
Oboren rekord
Iz Protugradne preventive RS ističu da je tijekom vikenda oboren rekord po broju ispaljenih raketa od osnivanja protugradne zaštite.
“Samo jedno popodne, paljenje raketa i iznenada led. Područja poput Zvornika, Lukavca, Čelića, Doboja, Banjaluke, Modriče su pogođena, a zahvatilo je i dijelove Bijeljine, Obarske, Batkovića i Brodaca.
U svojih 74 godine, nikada nisam vidio ovakvu situaciju, a već 20 godina radim na preventivi”, istaknuo je Jovica Ilić, strijelac Protugradne zaštite Republike Srpske.
Strijelci protugradne zaštite najavljuju djelovanje tijekom cijele sedmice, jer se očekuju nevremena i nestabilnosti.
Objava VIDEO | Najavljeno nevrijeme napravilo ogromne štete širom BiH pojavila se prvi puta na Čapljinski portal.
Izvor: ( caportal.net / Treci.ba )


