Bosna i Hercegovina svakodnevno gubi stanovništvo.
Prema procjenama, za manje od 50 godina ovdje će živjeti oko milijun i po stanovnika. Uz gubitak stanovništva, ugroženi su proračuni, fondovi, nedostaje nam radna snaga, navodi Večernji list.
Prema izvještaju “Perspektive svjetskog stanovništva”, Bosna i Hercegovina je među zemljama koje će do kraja stoljeća drastično smanjiti broj stanovnika.
Do 2070. godine, demografski trendovi i nejednakosti dovest će do smanjenja ukupnog stanovništva za više od 50%, dok će demografska struktura naginjati starijoj populaciji, s udjelom od više od 40% u ukupnom stanovništvu, izjavio je predstavnik Populacijskog fonda UN-a u BiH, John Kennedy Mosoti.
Radna snaga
Cijele obitelji napuštaju BiH. Škole se zatvaraju, sela su gotovo pusta. Samo u 2021. godini zemlju je napustilo gotovo 170.000 stanovnika. S sve većim brojem umirovljenika u BiH u odnosu na broj radnika, situacija postaje ozbiljna. Trenutni omjer zaposlenih naspram umirovljenika umjesto poželjnog 4:1, nominalno iznosi 1,1:1, a realno gotovo 1:1 jer mnoge tvrtke ne uplaćuju doprinose za mirovinsko i invalidsko osiguranje, navodi Večernji list.
Statistika pokazuje da je broj umirovljenika od 2017. do 2022. godine porastao za 33.704, dok je trenutni broj korisnika mirovine u BiH 730.265. Nedostatak radne snage postaje sve veći, što dovodi do uvoza radne snage iz drugih zemalja, ističe direktor Unije poslodavaca RS-a Saša Aćić.
Demografski trendovi zahtijevaju sveobuhvatne i dugoročne mjere. U suprotnom, broj stanovnika će se smanjivati.
Odlazak u mirovinu
Model međugeneracijske solidarnosti, na kojem se temelje trenutni mirovinski sustavi, pokazuje nedostatke s obzirom na povećani broj umirovljenika. Financiranje mirovina postaje problematično, a prognoze budućnosti nisu optimistične.
U većini zemalja, među kojima je i BiH, radnici neće moći pokriti troškove mirovina, što će rezultirati deficitom u sustavu financiranja. Potrebne su sveobuhvatne reforme kako bi se očuvala održivost mirovinskih sustava u budućnosti.
Produljenje radnog vijeka i prilagodba mirovinskih sustava postaju neizbježni kako bi se suočili s demografskim promjenama. Postaje jasno da će za sedam godina broj umirovljenika u BiH porasti za čak 100.000, što će dovesti do sve starije populacije.
Izvor: Grude Online
Izvor: ( www.grude-online.info / Treci.ba )