Federalno ministarstvo rada i socijalne politike je izdalo preporuke poslodavcima kako bi zaštitilo radnike od visokih temperatura.
Prema članu 9. stavu 5. Zakona o zaštiti na radu, ministarstvo preporučuje poslodavcima da razmotre prekid obavljanja poslova na otvorenom od 12.00 do 17.00 sati, te nastavak rada poslije 17.00 sati. Ako je nemoguće primijeniti ovu mjeru, preporučuje se da radnici počnu raditi od šest sati ujutro. Također, preporučuje se omogućavanje korištenja godišnjeg odmora i odsustva radnicima sa kroničnim bolestima.
Ministarstvo također preporučuje prilagođavanje organizacije radnog vremena i odijevanje radnika prema vremenskim uvjetima. Poslodavci se pozivaju da se pridržavaju ovih preporuka kako bi zaštitili zdravlje radnika tokom visokih temperatura.
Objava Zaštitite radnike! pojavila se prvi puta na RADIO LJUBUŠKI.
Izvor: ( radioljubuski.ba / Treci.ba )


